قیمت مناسب برای سررسید

تاریخ : 02 بهمن

تمام افرادی که تاکنون حداقل یکبار برای سفارش سررسید اقدام نموده اند، با بازه بسیار گسترده قیمت این محصول در بازار آشنایی دارند. تا جایی  که گاها دریافت قیمت های بسیار متفاوت برای سررسید های به ظاهر مشابه موجب سردرگمی خریداران می شود. حال سوالی که برای خریداران پیش می آید این است که نحوه محاسبه قیمت سررسید چگونه است؟ علت تفاوت قیمت در میان سررسید های به ظاهر مشابه چیست؟ و چگونه می توان اطمینان حاصل نمود که قیمت سررسید متناسب با کیفیت آن تعیین شده است؟ 

نحوه محاسبه قیمت سررسید برای سفارش دهنده:

اغلب تولیدکنندگان سررسید همزمان با رونمایی از مدل های سالیانه خود، یک لیست قیمت  نیز منتشر می کنند. این لیست قیمت معمولا دارای دو  بخش است که یک بخش به قیمت پایه هر مدل از سررسید و بخش دیگر به هزینه تفکیکی خدمات سفارشی آن ( حک لوگو روی جلد ، چاپ لوگو در صفحات ، اضافه نمودن لت گلاسه ، آستر بدرقه اختصاصی و . . . ) مربوط می شود. لذا پس از تصمیم گیری در مورد تیراژ و خدمات سفارشی مورد نظر خود، به لیست قیمت مراجعه کرده و با اضافه نمودن موارد مورد نظر به قیمت پایه، قیمت سررسید خود را محاسبه نمایید.

یک نکته

اغلب تولید کنندگان برای سفارشاتی با تیراژ بالا، قیمت را بصورت جداگانه محاسبه و اعلام می کنند. لذا در صورتی که سفارش شما دارای این ویژگی است، از تولید کننده بخواهید تا قیمت کار شما را بطور مجزا محاسبه نماید. زیرا هزینه کاسته شده به دلیل صرفه جویی در مقیاس، مبلغ کلی سفارش شما را کاهش خواهد داد.

قیمت اعلام شده برای بسیاری از خدمات سفارشی، بر مبنای حداقل تیراژ اعلام شده توسط تولید کننده است.

برای مثال اگر حداقل تیراژ اعلام شده توسط تولیدکننده ای برای چاپ لت گلاسه 1000 عدد باشد، حتی اگر سفارش شما 700 عدد باشد، می بایست مبلغ چاپ 1000 عدد لت گلاسه را بپردازید.

لذا در هنگام محاسبه مبلغ سفارش خود، حتما این نکته را مد نظر قرار دهید.

در بررسی و مقایسه قیمت سررسید می بایست نکات زیر را مد نظر قرار داد

  • شما احتمالا در هنگام خرید هیچ کالایی به دنبال خرید ارزان ترین گزینه موجود نیستید. لذا بهتر است برای خرید سررسید نیز  این روش را در پیش گیرید. یک خرید هوشمندانه به معنای خرید ارزان ترین گزینه موجود نیست، بلکه به معنای خرید کالایی با کیفیت و قیمت متناسب است.
  • سررسید به لحاظ مادی هدیه تبلیغاتی ارزشمندی محسوب می شود. همچنین پیش فرض هر خریداری این است که شخص هدیه گیرنده سررسید را بمدت یکسال و بصورت مکرر مورد استفاده قرار خواهد داد. لذا پرداخت هزینه بیشتر اگر به افزایش کیفیت سررسید منجر شود، حتما موجب بازدهی بیشتر این روش تبلیغاتی خواهد شد. هیچ کس مایل نیست سررسیدی را با قیمتی پایین تر سفارش دهد اما پس از هدیه دادن، شخص هدیه گیرنده آنرا به دلیل کیفیت و یا ظاهر بد، کنار گذارد.
  • سررسید تنها یک کالا نیست. بلکه ترکیبی از کالا، خدمات ( از جمله خدمات چاپی، طراحی و  . . . ) و تعهدات ( تحویل به موقع ، ایجاد حق انتخاب برای سفارش دهنده ، تحویل مطابق با مشخصات سفارش و . . .  ) گوناگون می باشد. لذا در ارزیابی قیمت سررسید، مجموعه این موارد را مد نظر قرار دهید.

سررسید را گران نخرید

عوامل زیر می تواند موجب شود تا یک سررسید با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود ارائه گردد:

  1. 1.        فروش توسط واسطه ها : در هنگام خرید سررسید، تلاش کنید تا تولید کننده را از واسطه تشخیص دهید. خرید از واسطه ها  به افزایش هزینه های شما منجر شده و در حقیقت حاشیه سود واسطه از بودجه شما تامین خواهد شد. همچنین خرید از واسطه ها موجب می شود تا به دلیل عدم ارتباط مستقیم، بسیاری از خواسته و نیازهای سفارش دهنده به تولید کننده منتقل نشده و محصول نهایی با معیار های وی سازگاری نداشته باشد.
  2. 2.        سوء استفاده تولید کننده از برند خود : خرید از برندهای معتبر به دلیل کاهش ریسک های گوناگون، یکی از هوشمندانه  ترین روش های خرید هر محصول است. اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان سررسید از اعتبار نام تجاری خود بر علیه خریدار استفاده کرده و محصولات خود را با حاشیه سودی خارج از عرف به فروش می رسانند. همواره سررسید خود را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید، اما اجازه ندهید اعتمادتان به ضرر مالی شما منجر شود.
  3. 3.        بی کفایتی تولید کننده : تولید سررسید شامل مراحل گوناگون و حساس است. چنانچه تولید کننده در انجام این مراحل تجربه  لازم را نداشته و عملیات تولید خود را بصورت بهینه پیش نبرد، هزینه تولید وی افزایش یافته و این هزینه به خریدار منتقل می شود. لذا تولید کننده ای را برگزینید که در این زمینه تجربه کافی داشته و توانایی خود را در کار با مشتریان بزرگ به اثبات رسانده باشد

سررسید را ارزان نخرید

هیچ ارزانی بی علت نیست. هر خریداری مایل است یک کالای مشخص را با پایین ترین قیمت ممکن خریداری کند. اما در اغلب موارد، اصرار بر خرید کالای ارزان قیمت به ضرر خریدار منجر می شود. عوامل زیر از جمله دلایل ارائه سررسید ارزان قیمت است.

  1. 1.        استفاده از مواد اولیه بی کیفیت : برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت سررسید خود، از مواد اولیه ( کاغذ، چرم،  جوهر، چسب و . . . ) بی کیفیت و روش های نامناسب تولید استفاده می کنند. سررسید تولید شده به این روش دارای ظاهری نا مطلوب و عمری کوتاه است.
  2. 2.        عدم تطابق نمونه با محصول نهایی : گاها تولیدکنندگان، سررسیدهای نمونه خود را با کیفیتی قابل قبول و قیمتی پایین ارائه  می دهند اما پس از اخذ سفارش، آنرا با کیفیتی نامطلوب تولید کرده و به مشتری تحویل می دهند و به نوعی وی را در عمل انجام شده قرار می دهند. برای جلوگیری از این موضوع حتما سابقه تولید کننده مورد نظر را بررسی کرده و از میزان رضایت مشتریان اسبق آنان را مورد بررسی قرار دهید و هرگز به قیمت های خیلی پایین به راحتی اعتماد نکنید.
  3. 3.        عدم توانایی تولید کننده در تحویل سفارش : برخی از تولید کنندگان سودجو در مرحله استعلام قیمت ( مخصوصا در مورد  کارهایی با تیراژ بالا ) با اعلام قیمت پایین، کار را گرفته و سپس در مرحله تولید، سفارش دهنده را با مشکلات فراوان ( تغییر مشخصات سفارش، تغییر زمانبندی تحویل، کاهش کیفیت و . . . ) مواجه می کنند.

زمان سفارش و قیمت سررسید:

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، قیمت کاغذ و سایر مواد اولیه تولید سررسید، شیب صعودی پیدا می کند و این مورد یر قیمت تمام شده سررسید تاثیر خواهد گذاشت. لذا بهتر است تا سفارش خود ( مخصوصا سفارشات تیراژ بالا ) را در اولین زمان ممکن ثبت نمایید. در مقاله  زمان مناسب برای سفارش سررسید ، بطور دقیق تر به این موضوع پرداخته شده است.