کیفیت سررسید

تاریخ : 02 بهمن


سررسید هدیه ای است که می بایست به مدت حداقل یکسال و بطور مکرر توسط شخص هدیه گیرنده مورد استفاده قرار گیرد. همچنین سالنامه هدیه داده شده، نماد و یادآور شرکت یا برند شما در دست مشتریان یا مخاطبان شما است. بنابراین کیفیت آن به لحاظ طراحی ، چاپ و یا ساخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله به معرفی عوامل موثر بر کیفیت سررسید پرداخته شده است. این عوامل عبارتند از:

کیفیت صحافی سررسید:

کیفیت صحافی از مهمترین عوامل در تعیین طول عمر یا دوام سررسید است. سررسیدی که کیفیت صحافی آن پایین باشد، پس از مدتی صفحات آن از هم جدا شده و حتی متلاشی می شود. جهت کسب اصلاعات بیشتر در این رابطه، مقاله صحافی سررسید را  مطالعه نمایید.

کیفیت جلد سررسید:

کیفیت جلد به دو عامل مرغوبیت پوشش بکار رفته و نحوه ساخت جلد وابسته است. برای آشنایی با انواع جلد و عوامل تاثیرگذار بر کیفیت آنها، مقاله جلد سررسید را مطالعه نمایید.

کیفیت جلد چسبانی سررسید:

جلد چسبانی یکی از مراحل مهم صحافی محسوب می شود. چنانچه جلد چسبانی با دقت صورت نگیرد، به مرور زمان و در اثر استفاده مکرر، جلد از داخله سررسید جدا می شود. همچنین عدم دقت در جلد چسبانی تاثیری منفی بر ظاهر سررسید خواهد گذاشت. برای آشنایی بیشتر با نحوه ارزیابی کیفیت جلد چسبانی و شناخت روش جلد چسبانی اتوماتیک، مقاله صحافی سررسید را مطالعه نمایید.

کیفیت کاغذ و چاپ داخلی سررسید:

کاغذ مورد استفاده در سررسید دارای انواع گوناگون و سطوح کیفی متفاوت است. کشور سازنده کاغذ، اغلب نشان دهنده میزان کیفیت آن است. در بازار ایران، کاغذ های ساخت اندونزی به عنوان کاغذ مرغوب و کاغذ های چینی به عنوان کاغذ نا مرغوب شناخته می شوند. نوع کاغذ استفاده شده تاثیر بسزایی بر کیفیت و قیمت نهایی سررسید دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید  را مطالعه نمایید.

چاپ صفحات داخلی یکی از مهمترین مراحل تولید سررسید است. کیفیت چاپ اوراق داخلی ( کاغذ های تحریر و لت های گلاسه ) به تکنولوژی دستگاه چاپ مورد استفاده ، نوع مرکب و میزان مهارت و دقت اپراتور چاپ وابسته است. یک چاپ با کیفیت دارای ویژگی هایی مانند تراکم رنگ بالا، زنده بودن رنگ، یکدست بودن رنگ ، عدم تغییر در محل چاپ اجزا و روی هم خوری مناسب است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید را مطالعه نمایید

کیفیت لیزر و حک لوگو روی سررسید:

روش های گوناگونی برای درج یا حک لوگو روی جلد سررسید وجود دارد. از آنجا که لوگوی روی جلد، نشان دهنده هویت سازمان سفارش دهنده آن است، می بایست دقت و تکنولوژی لازم جهت هر چه بهتر نمایش دادن لوگو بکار گرفته شود. جهت آشنایی بیشتر با روش های حک و درج لوگو روی جلد و نحوه ارزیابی کیفیت هر یک از آنها ، مقاله انواع حک لوگو روی جلد  را مطالعه نمایید.

کیفیت طراحی سررسید:

طراحی سررسید تاثیر بسزایی بر کیفیت ظاهری آن خواهد داشت. علاوه بر نوع جلد و قطع سررسید، عواملی مانند نحوه طراحی صفحات، چیدمان اعداد و نوشته ها، فونت های بکار رفته ، ترکیبات و فواصل و رنگ بندی صفحات داخلی سررسید نیز از عوامل تاثیرگذار بر جذابیت بصری سررسید خواهند بود. ارزیابی میزان زیبایی طراحی، به سلیقه و دیدگاه سفارش دهنده بستگی دارد. اما در انتخاب تولید کننده مورد نظر، میزان توجه وی به عوامل زیبایی شناختی و نوآوری در طراحی را مد نظر قرار دهید.

همچنین چنانچه قصد دارید لت گلاسه به سررسید خود اضافه نمایید و یا سررسید با جلد سلفونی سفارش دهید، حتما تولید کننده ای را برگزینید که با دارا بودن آتلیه تخصصی طراحی ، بتواند شما را طراحی این موارد یاری کند.

تطابق کیفیت نمونه و سفارش:

آنچه شما در هنگام تصمیم گیری سفارش سررسید مورد ارزیابی قرار می دهید، نمونه ای است که تولید کننده در اختیار شما قرار می دهد. یکی از دغدغه های اساسی سفارش دهندگان سررسید این است که آیا محصولی را که در نهایت دریافت می کنند، کیفیت نمونه ارائه شده را دارد یا خیر؟ متاسفانه در بسیاری از موارد جواب این سوال منفی است. برخی از تولید کنندگان سررسید در مرحله جذب مشتری، با ارائه نمونه هایی با سطح کیفی بالاتر از تولیدات خود، نظر و اعتماد مشتری را جلب می کنند. اما در مرحله تحویل سفارش، با تحویل سررسید های بی کیفیت ، مشتری را در عمل انجام شده قرار می دهند.

متاسفانه روشی برای ارزیابی سطح کیفی تولیدات تولید کننده در مراحل اولیه وجود ندارد. با این حال بررسی عملکرد وی در سال های گذشته و ارزیابی میزان رضایت مشتریان سال های قبل می تواند به سفارش دهنده این اطمینان را بدهد که تولید کننده منتخب می تواند سررسید هایی مطابق با نمونه اولیه را در سطح انبوه تولید و تحویل دهد. برای پیشگیری از مشکل عدم تطابق نمونه و سفارش، سررسید خود را از تولید کنندگان معتبر تهیه نمایید و در مرحله استعلام قیمت، هرگز به قیمت های بسیار پایین اعتماد نکنید. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این رابطه، مقاله قیمت سررسید  را مطالعه نمایید.

کیفیت ارائه خدمات توسط تولید کننده:

سررسید تنها یک کالا نیست. بلکه ترکیبی از کالا، خدمات ( از جمله خدمات چاپی، طراحی و  . . . ) و تعهدات ( تحویل به موقع ، ایجاد حق انتخاب برای سفارش دهنده ، تحویل مطابق با مشخصات سفارش و . . .  ) گوناگون می باشد. لذا در بررسی خود، مجموعه این موارد را در نظر داشته باشید و تولید کننده ای را برگزینید که در تمام مراحل اخذ سفارش، طراحی، سفارشی سازی، تحویل و عملیات مالی بتواند با تعاملی سازنده و موثر، موجبات رضایت شما را فراهم آورده و سررسید را با ویژگی های مورد انتظار شما و با کیفیتی بالا تولید و تحویل نماید.