روبان سررسید

تاریخ : 02 بهمن

روبان، نواری پارچه ای است که برای مشخص کردن صفحه مورد نظر در  سررسید استفاده می شود. روبان علاوه بر این کاربرد، بر زیبایی سررسید  نیز تاثیرگذار بوده و همچنین می توان لوگوی شرکت سفارش دهنده را روی آن چاپ نموده و یا در تار و پود آن بافت.

استفاده از روبان فقط در سررسیدهای ته دوخت و ته چسب امکان پذیر است و استفاده از آن برای سررسیدهای فنری به هیچ وجه متداول نیست. جنس روبان سررسید در اغلب موارد ساتن رنگی است اما گاها از روبان بافته شده نیز استفاده می شود. عرض روبان سررسید نیز غالبا نیم سانتیمتر است.  

چاپ لوگو روی روبان:

می توان لوگوی شرکت سفارش دهنده را روی روبان چاپ نمود. گرچه اغلب از چاپ تک رنگ برای این منظور استفاده می شود، اما لوگوی مورد نظر را می توان با تعداد رنگ های بیشتر نیز چاپ نمود. توجه داشته باشید که استفاده از تعداد زیاد رنگ باعث نا خوانا شدن لوگو و کاهش کیفیت چاپ خواهد شد. در مورد روبان بافتی نیز می توان لوگوی مورد نظر را در قالب تار و پود روبان بافت. این روش به دلیل هزینه بالاتر و عدم تغییر در کارایی، در میان خریداران سررسید از محبوبیت کمتری برخوردار است.

کیفیت روبان:

روبان سررسید نقش چندان موثری در کیفیت سررسید نخواهد داشت. با این حال تولید کننده می بایست به این موارد توجه داشته باشد: روبان می  بایست از طریق چسب بصورت محکم به پشت قسمت صحافی شده سررسید چسبانده شود تا در صورت کشش کنده نشود. همچنین طرف آزاد روبان باید در معرض حرارت قرار بگیرد تا ریش ریش نشود. همچنین در مراحل صحافی و جلد چسبانی باید دقت شود تا روبان به چسب آغشته نشود.

موارد خاص در روبان:

برخی از تولیدکنندگان، از دو روبان در تولید سررسید استفاده می کنند. لذا کاربر می تواند دو صفحه را بطور همزمان نشانه گذاری نماید. همچنین برخی از تولیدکنندگان روبان را بصورت دو لا استفاده کرده و یک پلاک فلزی را به آن می آویزند که می توان لوگوی شرکت را روی پلاک حک نمود. توجه داشته باشید که امکان استفاده از روبان دولا و پلاک آویز در فرایند تمام اتوماتیک صحافی سررسید وجود نداشته و استفاده از آن تنها در صحافی نیمه اتوماتیک امکان پذیر است.