انواع حک لوگو روی جلد

تاریخ : 02 بهمن

حک لوگو روی جلد سررسید یکی از متداول ترین خواسته های شرکت هایی است که سررسید تبلیغاتی خریداری می کنند. به طوری که شاید  سررسید تبلیغاتی وجود نداشته باشد که لوگوی شرکت مربوطه به نحوی روی جلد آن نقش نبسته باشد. علت آن نیز روشن است. هر شرکتی علاقه مند است تا مخاطب، در اولین نگاه لوگوی شرکت یا برند وی را دیده و متوجه شود که سالنامه توسط او سفارش داده شده است.

روش های گوناگونی برای درج لوگو روی جلد سررسید وجود دارد. انتخاب روش مناسب به نوع سررسید و جلد آن و همچنین به سلیقه و خواسته  سفارش دهنده بستگی دارد. البته به شرط آنکه تولید کننده بتواند گزینه های گوناگون را در اختیار خریدار قرار دهد. در زیر به برخی از متداول ترین این روش ها اشاره شده است.

لیزر مستقیم لوگو روی جلد:

استفاده از لیزر برای حک لوگو روی سررسید دارای مزایای فراوان، از جمله دقت و سرعت بالا است. در این روش، لوگوی مورد نظر به طور مستقیم روی بافت پوشش جلد سررسید حک می شود. حرارت ایجاد شده توسط لیزر، پوشش جلد سررسید را بصورت سطحی سوزانده و طرح مورد نظر را بر جای می گذارد.

مناسب ترین پوشش برای لیزر مستقیم لوگو ، جلد جیر است. زیرا در این پوشش قسمت های لیزر شده تغییر رنگ داده و لوگوی حک شده جلوه بسیار زیادی پیدا می کند. همچنین برخی از پوشش های چرم مصنوعی را نیز می توان لیزر کرد. میزان جلوه لیزر روی چرم مصنوعی به میزان زیادی به نوع چرم استفاده شده بستگی دارد

کیفیت لیزر:

کیفت لیزر اجرا شده برای حک لوگو به عوامل زیر وابسته است:

نوع جلد : چنانچه جیر یا چرم استفاده شده در جلد از نوع مرغوب نباشد، پیاده سازی با کیفیت لیزر نیز با محدودیت هایی همراه خواهد بود.

نوع دستگاه لیزر : چنانچه دستگاه لیزر مورد استفاده از نوع نا مرغوب بوده یا تنظیم نباشد، لوگوی لیزر شده با آن نیز کیفیت خوبی نخواهد داشت.

دقت و زمان صرف شده برای لیزر : چنانچه تولید کننده برای پایین آوردن زمان و هزینه، لیزر را با سرعت بالا و دقت کم انجام دهد، خروجی لیزر کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

محاسبه قیمت لیزر:

قیمت کلیه خدمات لیزر، از جمله لیزر لوگو روی جلد سررسید، بر اساس زمان صرف شده برای یک واحد کار بر حسب ثانیه محاسبه می شود. اما تولید کنندگان سررسید با توجه به تجربه خود، زمانی را بصورت میانگین در نظر گرفته و قیمت یکسانی را برای حک لوگو با لیزر در لیست قیمت خود لحاظ می کنند. لذا چنانچه زمان لیزر کار شما خارج از عرف باشد ( مانند سفارش لیزر طرح یا آدرس روی جلد سررسید )، زمان و هزینه از سوی تولید کننده محاسبه شده و به شما اعلام می شود.

توجه داشته باشید که هزینه لیزر بر مبنای واحد محاسبه شده و دارای هزینه ثابت نیست. با این حال برخی از تولید کنندگان سررسید، میزان حداقلی را برای تعداد لیزر در نظر گرفته و قیمت را بر مبنای آن محاسبه می کنند. مثلا اگر حداقل در نظر گرفته شده از سوی تولید کننده 30 عدد باشد، در کلیه سفارشات کمتر از این عدد، هزینه 30 عدد دریافت خواهد شد

 پلاک فلزی:

 

در این روش، لوگوی مورد نظر روی یک پلاک فلزی ( معمولا استیل ) حک شده و سپس پلاک توسط چسب های مخصوصی روی سررسید چسبانده می شود. پلاک استیل را به لحاظ فنی می توان روی انواع جلد استفاده کرد. گرچه استفاده از پلاک روی برخی از جلد ها کمتر متداول است. استفاده از پلاک فلزی بر روی سررسید ، جلوه ای نفیس به آن داده و سالنامه را در نظر استفاده کننده با ارزش تر جلوه می دهد

تنوع پلاک فلزی:

پلاک های استیل استفاده شده روی سررسید دارای ابعاد، فرم و رنگ های گوناگون است. معمولا  هر تولید کننده هر ساله تعداد معدودی سایز و شکل را برای پلاک های ارائه شده خود انتخاب کرده و سفارش دهنده پلاک مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب می کند. از فرم های گوناگون پلاک استیل می توان به پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم اشاره کرد.

رنگ پلاک قابل ارائه نیز دارای تنوع بالایی است. اما در اغلب موارد، پلاک با رنگ نقره ای و طلایی توسط تولید کنندگان ارائه می شود.

سفارش پلاک با ابعاد، فرم یا رنگ سفارشی مستلزم پرداخت هزینه بسیار بالا بوده و چندان مرسوم نیست.

کیفیت پلاک فلزی:

کیفیت پلاک استفاده شده در سررسید متاثر از کیفیت خود پلاک و کیفیت حک لیزر روی آن است.

کیفیت حک لیزر : که به نوع دستگاه استفاده شده و دقت تولید کننده در اجرای لیزر بستگی دارد.

ضخامت ورق پلاک : چنانچه از ورق نازک در تولید پلاک استفاده شود، پلاک در فرایند تولید یا پس از آن در هنگام استفاده در اثر ضرب دیدگی به راحتی دچار تغییر فرم شده و شکل نا زیبایی پیدا می کند.

جنس ورق پلاک : چنانچه تولید کننده از ورق استیل نامرغوب برای تولید پلاک استفاده کند، پس از مدتی پلاک تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای رنگ بر سطح نقره ای یا طلایی آن شکل می گیرد که ظاهری بسیار نا مناسب به آن خواهد داد.

نوع چسب : چنانچه چسب استفاده شده توسط تولید کننده از نوع با کیفیت نباشد، پلاک پس از مدتی از سررسید جدا می شود.

محاسبه قیمت پلاک فلزی:

قیمت پلاک بر مبنای واحد محاسبه می شود. به این صورت که تولید کننده به ازای هر سررسید، قیمت یک پلاک و یک حک لیزر را از شما دریافت خواهد کرد. با این حال ممکن است تولید کننده تعدادی را به عنوان حداقل در نظر گرفته و سفارشات کمتر از آن تعداد را بر مبنای آن محاسبه نماید.  

 پلاک مولتی استایل:

ورق مولتی استایل از چند لایه پلاستیک تشکیل شده است که معمولا لایه پلاستیک روی آن دارای ظاهری فلزی با رنگ طلایی یا نقره ای است. در هنگام حک لوگو، لایه پلاستیکی توسط لیزر سوزانده شده و لایه زیر آن که به رنگ مشکی است نمایان می شود. از این طریق لوگو یا نوشته مورد نظر نمایان می شود. گرچه پلاک مولتی استایل قبل از لیزر ظاهری کاملا مانند فلز دارد، اما پس از لیزر شدن، قسمت پلاستیکی آن نمایان شده و لذا این نوع پلاک هرگز نمی تواند به لحاظ جلوه نفیس بودن با پلاک فلزی رقابت کند. با این حال، قیمت کمتر مولتی استایل نسبت به استیل آن را به گزینه مناسبی برای برخی از انواع سررسید تبدیل می کند.

 

 تنوع پلاک مولتی استایل:

ورق های مولتی استایل استفاده شده برای ساخت پلاک سررسید معمولا به رنگ های طلایی و نقره ای یافت می شوند. از آنجا که برش این نوع پلاک نیز مانند حک آن از طریق لیزر صورت می گیرد، لذا محدودیتی برای شکل آن وجود ندارد. گرچه این پلاک را اغلب به شکل مربع یا مستطیل خواهد دید.

کیفیت پلاک مولتی استایل:

کیفیت این نوع از پلاک وابسته به کیفیت حک لیزر روی آن است. چنانچه پلاک  مولتی استایل را با دستگاه بی کیفیت لیزر کرده و یا زمان و دقت لازم برای این کار اختصاص نیابد، خروجی آن کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

محاسبه قیمت پلاک مولتی استایل:

قیمت این نوع پلاک به مساحت ورق استفاده شده و زمان مورد نیاز برای لیزر لوگوی مورد نظر بستگی دارد. گرچه اغلب تولید کنندگان با توجه به تجربه خود، قیمت ثابتی را برای حک لیزر روی اندازه این پلاک اعلام کرده و همچنین تعداد سفارش حداقلی را برای آن در نظر می گیرند. با این حال اگر پلاک مورد نظر شما دارای ابعاد بزرگی باشد یا حک روی آن زمان خیلی زیادی صرف کند، قیمت بصورت مجزا برای شما محاسبه شده و اعلام می شود.

 حک داغی:

حک لوگو توسط داغی به معنای ایجاد طرح لوگو بر روی جلد از طریق حرارت و فشار است. منشا حرارت ایجاد شده در دستگاه داغی می تواند حرارت مستقیم المنت یا حرارت ایجاد شده از طریق امواج مغناطیس باشد. برای حک لوگو از این طریق ابتدا یک کلیشه با طرح لوگوی شرکت سفارش دهنده ساخته شده و روی دستگاه داغی سوار می شود. سپس با قرار گرفتن جلد سررسید در زیر کلیشه، و با ترکیبی از فشار آنی و حرارت، لوگو یا طرح مورد نظر روی جلد حک می شود.

مناسب ترین جلد برای حک داغی ترمو است. زیرا ترمو در زیر فشار و حرارت تغییر رنگ داده و لذا طرح مورد نظر جلوه خوبی روی جلد پیدا می کند. همچنین از حک داغی می توان بر روی جلد های چرم طبیعی، چرم مصنوعی و گالینگور نیز استفاده نمود

 تنوع حک داغی:

لوگو را می توان از دو طریق پازیتیو و نگاتیو روی جلد حک نمود. در حک پازیتیو، کلیشه به نحوی ساخته می شود که طرح لوگو روی سررسید به صورت فرو رفته حک می شود. اما در حک نگاتیو، کلیشه به نحوی ساخته می شود که فضای اطراف طرح لوگو فرو رفته و لذا لوگو در میان فضای فرو رفته به شکل برجسته باقی می ماند.

کیفیت حک داغی:

کیفیت حک داغی به عوامل زیر وابسته است:

کیفیت ساخت کلیشه : چنانچه کلیشه دارای زدگی باشد، این زدگی در هنگام حک بر روی جلد اثراتی بر جا می گذارد و لذا خروجی کار نا زیبا خواهد بود.

عملکرد دستگاه داغی : چنانچه دستگاه به دلیل تنظیم نامناسب،  فشار و حرارت لازم را ایجاد نکند، لوگو یا طرح مورد نظر با کیفیتی خوبی حک نخواهد شد.

کیفیت جلد : چنانچه جلد ترمو، چرم یا گالینگور از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، داغی بخوبی روی آن تاثیر نگذاشته و خروجی مورد نظر از حک لوگو حاصل نمی شود.

محاسبه قیمت حک داغی:

 

حک داغی لوگو مستلزم پرداخت یک هزینه اولیه برای ساخت کلیشه و سپس پرداخت هزینه به ازای هر ضرب داغی است. با این حال در اغلب موارد تولید کنندگان تعداد حداقلی را برای ضرب داغی در نظر گرفته و برای سفارشات کمتر از آن تعداد، مبلغ آنرا دریافت می کنند.

طلاکوب و نقره کوب:

طلاکوب و نقره کوب مکانیزمی مشابه با حک داغی دارد. با این تفاوت که در هنگام ضرب، یک ورقه نازک با رنگ طلایی، نقره ای یا رنگ های دیگر در زیر کلیشه قرار داده شده و از این طریق پس از ایجاد فشار و حرارت، لایه ای از آن رنگ بر روی جلد باقی می ماند. استقاده از طلاکوب بر روی جلد های چرم و گالینگور مرسوم تر است.

تنوع طلاکوب و نقره کوب:

گرچه این نوع از حک به عنوان طلاکوب یا نقره کوب شناخته می شود اما تنوع رنگ آن به طلایی یا نقره ای محدود نیست و می توان آن را با تنوع رنگ فراوان پیاده سازی نمود.

همچنین با تغییر فشار، می توان طلاکوب یا نقره کوب را بصورت سطحی یا عمیق پیاده سازی نمود.

کیفیت طلاکوب و نقره کوب:

عوامل موثر بر کیفیت طلاکوب و نقره کوب مانند حک داغی است. به علاوه این نکته که اگر از ورق طلا یا نقره نامرغوب در این نوح حک استفاده شود، خروجی آن کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

محاسبه قیمت طلاکوب و نقره کوب:

ملاحظات محاسبه قیمت طلاکوب و نقره کوب دقیقا مانند حک داغی است.

چاپ سیلک:

چاپ سیلک یکی از روش های قدیمی در چاپ است. در این روش، لوگوی مورد نظر با استفاده از شابلون و مرکب مخصوصی چاپ سیلک بر روی جلد منتقل می شود. چنانچه تمایل داشته باشید لوگوی خود را بصورت چند رنگ از طریق چاپ سیلک روی جاد سررسید حک کنید، باید هر رنگ بصورت جداگانه و با شابلون مخصوص خود پیاده سازی شود. در نتیجه ترکیب رنگ ها در چاپ سیلک مقدور نبوده و هر رنگ بصورت اجرا می شود.

کیفیت چاپ سیلک:

کیفیت چاپ سیلک به دو عامل کیفیت شابلون و مرکب استفاده شده و البته مهارت اجرا کننده آن بستگی دارد. چنانچه شابلون یا مرکب استفاده شده دارای مرغوبیت کافی نباشد، لوگو با شکل دلخواه پیاده سازی نشده و یا ممکن است رنگ درطولانی مدت از سطح جلد جدا شود.

محاسبه قیمت چاپ سیلک:

هزینه چاپ سیلک، ترکیبی از قیمت اولیه شابلون ( به تعداد رنگ ) و اجرای هر رنگ به تعداد سفارش است. با این حال اغلب تولید کنندگان تعداد حداقلی را برای سفارش چاپ سیلک در نظر می گیرند.

چاپ لوگو روی جلد سررسید ( ویژه سررسید سلفونی ):

گرچه اغلب روش های حک لوگو برای سررسید سلفونی قابل پیاده سازی است، اما متداول ترین روش برای این نوع جلد ، چاپ لوگو بصورت مستقیم روی جلد ( در قالب طراحی کلی جلد ) است. کیفیت این روش متاثر از کیفیت چاپ چهار رنگ مورد استفاده برای کل جلد است. همچنین برخی از سفارش دهندگان، برای ایجاد جلوه مناسب روی لوگو، از روش های تکمیلی طلاکوب، داغی یا یو وی موضعی نیز بعنو.ان مکمل استفاده می کنند.