انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید

تاریخ : 02 بهمن

کاغذ سررسید

کاغذ تحریر سفید:

کاغذ استفاده شده برای داخل سررسید در اکثر مواقع کاغذ تحریر 70 گرم سفید است. برخی از مشتریان  برای سررسید اختصاصی  خود کاغذ تحریر 80 گرم را سفارش می دهند که نسبت به کاغذ 70 گرم کمی ضخیم تر است. با این حال در اغلب موارد کاغذ 700 گرم برای تولید سررسید کفایت کرده و هزینه آن نیز به صرفه تر است.

کاغذ گلاسه:

برخی از تولید کنندگان نیز برای تولید مدل های بسیار نفیس سررسید خود از کاغذ گلاسه 100 تا 135 گرم استفاده کرده و آن را با 4 رنگ چاپ می کنند. سررسید های تولید شده با کاغذ گلاسه بسیار گران قیمت بوده و به لحاظ وزن نیز تا 50 درصد بیشتر از سررسید های معمولی وزن خواهند داشت. لذا این نوع سررسید ها برای سفارش با تیراژ بالا و یا به لحاظ کاربردی چندان مناسب نبوده و تنها به عنوان هدیه ای نفیس مناسب هستند.

کاغذ تحریر کرم:

علاوه بر کاغذ تحریر سفید، از کاغذ تحریر با رنگ کرم نیز در تولید سررسید استفاده می شود. سررسید تولید شده با کاغذ کرم کمی گران تر از سررسید با کاغذ سفید است. انتخاب یا عدم انتخاب کاغذ کرم تنها به سلیقه سفارش دهنده بستگی دارد اما به این نکته توجه داشته باشید که کاغذ کرم ظاهری نفیس به سررسید داده و آن را در نگاه استفاده کننده با ارزش تر جلوه خواهد داد.

توجه داشته باشید برخی از تولید کنندگان بدون اطلاع قبلی به مشتری، یه جای استفاده از کاغذ کرم اصل، از کاغذ سفید استفاده کرده و روی آن را بصورت یکدست با رنگ کرم چاپ می کنند. رنگ کاغذ کرم تولید شده از این طریق بسیار با کاغذ کرم اصل متفاوت است و سررسید تولید شده با آن در صفحات گوناگون دارای نوسان رنگ خواهد بود. همچنین لطافت کاغذ کرم چاپ شده بسیار کمتر از کاغذ کرم اصل است. لذا خروجی سررسید تولید شده به این روش بسیار نا زیبا است.

لذا قبل از سفارش اطمینان حاصل کنید تولید کننده از کاغذ کرم اصل برای تولید سررسید استفاده خواهد نمود.

کیفیت کاغذ

کیفیت کاغذ تحریر مورد استفاده در سررسید تا حدود بسیار زیادی به کشور سازنده آن وابسته است. کاغذ سررسید های ارائه شده در ایران عموما از دو کشور اندونزی و چین و بعضا از کره وارد می شود و به ندرت کاغذی غیر از این سه نوع در بازار یافت می شود. در این بین کاغذ اندونزی دارای بالاترین کیفیت بوده و از لطافت و تراکم بالاتری برخوردار است.

کاغذهای چینی اغلب کیفیت کمی داشته و نه تنها ظاهری نا مرغوب به سررسید می دهد، بلکه در عملیت چاپ نیز مشکلات فراوانی ایجاد می کند. کاغذ کره نیز که نسبت به دو مورد قبلی بسیار کمتر مورد استفاده است، دارای کیفیتی متوسط است. لذا چنانچه تمایل دارید سررسیدی با کیفیت سفارش دهید، اطمینان حاصل کنید که از کاغذ اندونزی در تولید سررسید استفاده شود.

چاپ داخل سررسید

منظور از چاپ داخل سررسید در این مقاله ، تعداد رنگ های استفاده شده در چاپ صفحات داخلی است. اغلب تولید کنندگان سررسید از دو رنگ برای چاپ صفحات داخلی سالنامه های عمومی خود استفاده می کنند. استفاده از دو رنگ، سررسید را به لحاظ کیفیت ظاهری و هزینه در حالت بهینه قرار می دهد. با این حال شما می توانید از رنگ های دیگر برای چاپ لوگو در صفحات سررسید های عمومی استفاده کنید.

همچنین در صورتی که سررسید به صورت اختصاصی برای شما چاپ شود، می توانید تعداد رنگ و رنگ های استفاده شده در سررسید را با توجه به سلیقه و نیاز خود انتخاب نمایید. اما چنانچه سررسید عمومی سفارش می دهید، می بایست رنگی که تولید کننده برای چاپ صفحات استفاده نموده است را بپذیرید.

گرچه استفاده از دو رنگ برای چاپ صفحات داخلی معمول تر است، اما برخی از تولید کنندگان برای کاهش هزینه ­ها از یک رنگ استفاده می کنند. سررسید تولید شده از این طریق دارای قیمت پایین تری خواهد بود اما از لحاظ ظاهری سررسیدی ضعیف محسوب خواهد شد. همچنین همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، برخی از تولید کنندگان از چاپ چهار رنگ ( اغلب روی کاغذ گلاسه ) استفاده می کنند. سررسید تولید شده از این طریق دارای ظاهری نفیس است اما بالطبع قیمت آن نیز بسیار بالا خواهد بود.

کیفیت چاپ صفحات داخلی:

برای بررسی کیفیت چاپ صفحات داخلی پنج مورد را بررسی نمایید.

  • پر تراکم بودن رنگ : خطوط ضخیم و داخل اعداد را به دقت بررسی کنید. در چاپ بی کیفیت، قسمت داخلی این مناطق تراکم رنگی کمی داشته و دارای نقاط سفید فراوان است. پر نبودن رنگ در چاپ موجب کم رنگ شدن نواحی چاپ شده گردیده و ظاهری نا زیبا به سررسید می دهد.

 

  • زنده بودن رنگ : چنانچه از مرکب نا مرغوب برای چاپ استفاده شود و یا دقت مناسب در هنگام چاپ صورت نگیرد، رنگها زنده بودن و کیفیت خود را از دست خواهند داد. مثلا رنگ نارنجی به قهوه ای متمایل شده و یا رنگ زرد به خردلی متمایل می شود.

 

  • یکدست بودن رنگ : چاپ بی کیفیت موجب خواهد شد تا یک رنگ مشخص در صفحات گوناگون سررسید بصورت متفاوت چاپ گردد. برای بررسی این مورد سررسید را با یک دست با سرعت ورق زده و به رنگ موارد چاپ شده دقت نمایید. با استفاده از این روش، چنانچه چاپ یکدست نباشد، تغییر رنگ کاملا مشهود خواهد بود.

این امر در هنگام چاپ لوگوی شما در صفحات اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. زیرا رنگ لوگوی شما جزئی از هویت بصری برند شما است و تغییر رنگ آن به لحاظ حرفه ای به هیچ وجه قابل قبول نیست.

  • ثابت بودن محل چاپ : در صورتی که دقت لازم در هنگام چاپ صورت نگیرد، مکان چاپ کلیه المان های صفحه در طول چاپ به دفعات جابجا خواهد شد. نتیجه این موضوع پس از نهایی شدن تولید سررسید، جابجا شدن اعداد و نوشته ها و خطوط در صفحات گوناگون است. تا جایی که ممکن است این موارد به لبه کاغذ نزدیک شده یا حتی در برش از صفحه خارج شوند.

برای بررسی این مورد، سررسید را با یک دست با سرعت ورق زده و به مکان اعداد یا خطوط توجه کنید. اگر این مورد رعایت نشده باشد، شاهد جابجایی فراوان ( اصطلاحا پرش ) اعداد خواهید بود.

 

  • روی هم خوردن چاپ: چنانچه قرار است طرحی خواص یا لوگوی شرکت شما با بیش از یک رنگ در صفحات چاپ شود، این مورد را نیز بررسی نمایید. دقت کم چاپ در روی هم خوری، موجب می شود لبه قسمت های تفکیک شده روی هم چاپ شده یا بین آنها فاصله بیافتد.

یک توصیه

تعداد اندکی از تولید کنندگان سررسید، از دستگاه چاپ 4 رنگ همزمان برای چاپ سررسید های دو رنگ خود استفاده کرده و دو رنگ پشت و روی هر صفحه را بصورت همزمان چاپ می کنند. استفاده از این روش موجب پیشگیری از اغلب موارد فوق شده و کیفیت خروجی بسیار بالا خواهد بود. چنانچه کیفیت سررسید برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، کار خود را به تولید کنندگانی بسپارید که از این روش برای چاپ صفحات داخلی استفاده می کنند.

توجه داشته باشید چنانچه تولید کننده از دستگاه چاپ تک رنگ برای چاپ صفحات داخلی استفاده کند، احتمال بروز مشکلات فوق بسیار بالا خواهد رفت.